Pojęcie inflacji jest znane nie od dziś. Ale faktem jest, że w ostatnich dwóch latach było ono odmieniane przez wszystkie przypadki.

Charlie Munger – wieloletni wspólnik Warrena Buffeta – jest autorem słynnego powiedzenia: Ilekroć słyszysz słowo EBITDA, podstaw w jego miejsce słowa „bzdurne zyski”.

Nader często mechanizm rozliczenia ceny transakcji uzgadniany jest dopiero w trakcie negocjacji umowy transakcyjnej. To zaskakujące, bo przecież decyzja ta wpływa na ocenę atrakcyjności ofert inwestorów. A więc i na to, z którym inwestorem sprzedający będzie negocjować!

Spółki przeprowadzające coroczne testy na utratę wartości – obojętnie w jakim reżimie księgowym – nie mogą uznać roku 2023 za łatwy. I wcale nie dotyczy to tylko branż, które ucierpiały wskutek pandemii czy wojny.

W jakim celu przeprowadzane jest badanie due diligence, nie trzeba chyba tłumaczyć. Jak ono jednak wygląda w praktyce i czego spodziewać się po nim mogą kupujący i sprzedający?

Nasza firma stanęła u progu historycznej decyzji, która zdecyduje o jej dalszym rozwoju: chcemy przejąć konkurencyjny podmiot. 

Wśród przedsiębiorców popularna jest opinia, iż wycena firmy dla celów transakcyjnych jest właściwie bezużyteczna, gdyż nie musi ona wcale mieć związku z faktyczną wartością transakcji. 

Sprzedaż biznesu jest dla przedsiębiorcy zawsze momentem szczególnym. Nawet dla tzw. seryjnych biznesmenów, którzy przeżywają go kilka razy w życiu.

W życiu większości spółek osobowych następuje kiedyś moment, którego początkowo nikt nie planował: jeden ze wspólników odchodzi ze spółki.

Tym razem omówimy regulację nastręczającą być może nawet więcej problemów. Mowa o art. 65 §5, czyli kwestii zysku ze spraw niezakończonych.

Ta strona używa plików cookie, aby zapewnić najlepsze wrażenia. Kontynuując korzystanie z tej witryny, zgadzasz się na ich użycie. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności